Toyen je dodnes jednou z nejznámějších a nejuznávanějších avantgardních umělkyň na světě. Biografie této svobodomyslné malířky a výrazné osobnosti meziválečné umělecké avantgardy, která sama o sobě šířila mnoho mýtů, odkrývá dosud neznámá fakta a zachycuje historii mnoha obrazů.
Spisovatelka a filmová režisérka Andrea Sedláčková prošla desítky archivů, policejních záznamů a dosud nepublikovaných deníků, aby objevila skutečnou Toyen. Strhujícím způsobem líčí její milostný život a dění mezi českými a francouzskými surrealisty a levicovými intelektuály. Dopřává nám setkání s Vítězslavem Nezvalem, Karlem Teigem, Jindřichem Heislerem, André Bretonem, Benjaminem Péretem, Paulem Eluardem a samozřejmě s Jindřichem Štyrským. Půvabné líčí pražské a pařížské galerie, kavárny, kabarety a nevěstince i atmosféru míst, kde malířka a její souputníci pobývali a tvořili. Současně nás seznamuje s historií mnoha Toyeniných obrazů.
Text doprovází přes dvě stě reprodukcí a dokumentárních černobílých i barevných fotografií.
vázaná, 576 stran
nakladatelství Prostor
Andrea Sedláčková se narodila v roce 1967 v Praze, vystudovala scenáristiku na FAMU. Po podpisu petice Několik vět byla předvolána k výslechu na StB, který se stal impulsem k její emigraci do Francie, kam odešla v létě 1989. V Paříži absolvovala katedru střihu na filmové škole. Filmovým debutem Andrey Sedláčkové se stal thriller Oběti a vrazi (2000) s incestní tematikou, posléze natočila snímek Musím tě svést (2002), kombinující milostnou zápletku s politickými motivy. V roce 2014 měl premiéru její celovečerní hraný film Fair Play o státem organizovaném dopingu v osmdesátých letech v komunistickém Československu. Andrea Sedláčková je též autorkou celovečerních dokumentárních filmů Život podle Václava Havla či Toyen, baronka surrealismu a mnoha dalších dokumentárních a hraných televizních filmů. V nakladatelství PROSTOR debutovala literárním dokumentem Moje pařížská revoluce (2014), po němž následovaly romány Každý něco tají (2017) a Téměř nesmrtelná láska (2021). V roce 2021 byla ve Francii vyznamenána Řádem umění a literatury v hodnosti rytířky.
(…) Takové detaily jsou předností obsáhlé knihy Andrey Sedláčkové, jíž se podařilo barevně vykreslit pro leckoho nejspíš málo srozumitelnou bytost, jež možná ne vždy rozuměla sama sobě, svým vášním či běsům. Byla však nesmírně pracovitá, cílevědomá, ochotná bližním pomáhat, zajímala se o svět a jeho proměny. Zanechala po sobě dílo, jež budí s léty čím dál větší obdiv a zájem. Bohužel sama se tak veliké přízně nedočkala. Ani její tajemství nebyla přes veškerou snahu docela objasněna, dokument i velkoryse vypravená kniha Andrey Sedláčkové však objevily spoustu i nových souvislostí. Navíc nabízí bohatý přehled hesel osobností, seznam reprodukovaných děl i rejstřík jmen, o nichž se v textu mluví.
(…) Na otázku, zda se vyplatí do knihy investovat zhruba 1300 korun, je jednoduchá odpověď: ano. V žánru uměleckých biografií posunula laťku hodně vysoko a první dámu nejen surrealismu, ale i české malby přiblížila líp než kdokoli před ní. Neustrnula u dráždivého obrazu ženy, která se ráda oblékala jako muži a mlžila o své sexualitě. Až překvapivě civilním jazykem bez ohromujících metafor ukazuje, že pod touto fasádou se skrývala talentem políbená, ale jinak obyčejná bytost plná rozporů, která přesto svým zápalem a umem narušila a obohatila – i v evropském srovnání – do té doby dominantně mužský umělecký svět.
(…) Autorka seznamuje čtenáře i s osudy desítek slavných i méně proslulých umělců a malířčiných přátel (kniha v závěru přináší jejich seznam se stručnými charakteristikami). A také s osudy Toyeniných obrazů: prodávaných, ztrácených a znovu nalézaných. A hlavně fascinujících stejně jako ta svérázná a silná žena, která je vytvořila. Zemřela ve Francii v roce 1980 ve věku sedmdesáti osmi let. Hodnocení: 100%