Ráno 24. února 2022 se svět změnil. Ruská vojska vtrhla na Ukrajinu s cílem dobýt rozsáhlá území a násilím svrhnout její demokraticky zvolenou vládu. Desítka zpravodajů České televize sepsala unikátní válečnou kroniku největšího evropského konfliktu od druhé světové války. Jejich osobní
svědectví nabízejí autentický obraz všech důležitých fází ruské agrese. Od stísněného očekávání
vpádu, přes masivní invazi a její nelidské dopady na civilní obyvatelstvo, po ukrajinské protiofenzivy
a osvobozování okupovaných území. Kniha nabízí detailní přehled i silné příběhy ze všech klíčových
front, bombardovaného týlu, politických jednání na nejvyšší úrovni i z dění v Rusku samotném. Doplňují ji dramatické fotografie kameramanů ČT.
Vychází ve spolupráci s nakladatelstvím Edice ČT.
brožovaná, 330 stran
nakladatelství Argo
nakladatelství Edice ČT
Tuto knihu můžete zakoupit také v elektronické verzi.
David Borek (*1977) vystudoval historii a politologii na FF UK. V médiích působí přes 20 let, mj. jako redaktor ČT, moderátor Studia 6, Událostí, komentářů a desítek speciálních vysílání. Od roku 2018 je zpravodajem na Blízkém východě, kde pokrýval mj. konflikty mezi židovským státem a Gazou nebo patery předčasné izraelské volby. Fanoušek genealogie, architektury a Wikipedie. Je spoluautorem knihy o dějinách Rokycan (2011). V roce 2023 mu vychází kniha o Izraeli.
Václav Černohorský (*1981) je členem zahraniční redakce zpravodajství České televize od roku 2010. Od roku 2015 působil jako stálý zpravodaj v Německu. V lednu 2019 přesídlil do Istanbulu, odkud vyráží za reportážemi nejen po Turecku, ale také po Sýrii, Kavkaze či Balkáně.
Martin Jonáš (* 1979) je novinář a moderátor. Pro zahraniční redakci České televize natáčel ve dvaceti sedmi státech světa. Vedl interview mimo jiné s Václavem Havlem, dalajlamou, britským premiérem Davidem Cameronem a německým prezidentem Joachimem Gauckem. Více než šest let strávil na postu zpravodaje České televize v Německu. Je autorem knihy Příběh Berlín (2017).
Michal Kubal (*1976) je český novinář, reportér a moderátor, v letech 2008 až 2012 působil jako zahraniční zpravodaj České televize v USA se sídlem ve Washingtonu, od roku 2013 vede zahraniční redakci ČT a od ledna 2016 moderuje i hlavní zpravodajský pořad Události. Je nositelem Ceny Ferdinanda Peroutky.
David Miřejovský (*1981) je novinář a reportér. V zahraniční redakci České televize působí od roku 2002. Je autorem zpravodajských dokumentů ČT24: Jemen, zapomenutá krize, Bulharsko na cestě do EU a Lech Kaczyński. Jako režisér spolupracoval na dokumentárních cyklech Na cestě a Kosmopolis. Deset let byl stálým zahraničním zpravodajem ČT na Slovensku, v Rusku a ve Spojených státech.
Andreas Papadopulos (*1994) je novinář a zpravodaj České televize. V zahraniční redakci zpravodajství České televize působí od roku 2017. Je autorem stovek reportáží pro pořad Horizont ČT24 a podcastů vydávaných pod hlavičkou stanice ČT24, v roce 2021 uvedl dokument Poslední revoluce o pádu rumunského diktátora Nicolae Ceau?esca během revoluce v roce 1989 a dokument Rok covidu: rána pro ekonomiku. Své reportáže natáčel téměř ve dvaceti zemích Evropy. Od roku 2022 je zpravodajem České televize v Polsku. Od začátku ukrajinsko-ruské krize v únoru 2022 se stal také mimořádným zpravodajem ČT na Ukrajině.
Pavel Polák (* 1981) je novinář a zahraniční reportér. Pracoval v Českém rozhlasu, od roku 2014 byl jeho stálým zpravodajem v Německu. Této zemi se jako germanista dlouhodobě věnuje. V letech 2019 až 2021 byl německým dopisovatelem Deníku N, v roce 2022 se stal berlínským zpravodajem České televize.
Karel Rožánek ( *1972) je reportérem České televize od roku 1999. Natáčel mimo jiné ve válečné zóně v Afghánistánu, Iráku nebo v Mali. Reportoval taky o poválečném vývoji v zemích bývalé Jugoslávie. Od léta roku 2021 je zahraničním zpravodajem České televize v Rusku.
Jako televizní reportér začal Jakub Szántó pracovat v roce 1999. Původně začínal na TV Nova, v roce 2006 přešel do České televize. Mezi lety 2013 a 2018 působil jako její první stálý zpravodaj na Blízkém východě, na který se ve své kariéře soustředí. Na zpravodajském postu pobýval se svou ženou, novinářkou a úspěšnou televizní scenáristkou Lenkou Szántó, a syny Eliášem a Benjaminem. Je laureátem Novinářské ceny 2014 za zpravodajské pokrytí majdanské revoluce na Ukrajině a od roku 2017 také nejprestižnější novinářské Peroutkovy ceny. Za svou literární prvotinu Za oponou války (Argo, 2018), která popisuje zkušenosti z válek, převratů a revolucí, obdržel v roce 2019 cenu Magnesia Litera. Jakub Szántó vystudoval na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy a moderní dějiny na Středoevropské univerzitě v Budapešti. Studia ukončil doktorátem z moderních dějin na Univerzitě Karlově.
Jan Šilhan je český novinář a reportér, Pracuje v České televizi, kde je členem zahraniční redakce. Působil též jako redaktor pořadu Horizont ČT24. V roce 2022 byl vyslán jako zahraniční zpravodaj ČT na Ukrajinu. Od července 2022 se stal zahraničním zpravodajem České televize na Slovensku.