Láska si nikdy nebere pauzu — ani když svět zešílí. Jean-Paul Sartre pozval Simone de Beauvoirovou na schůzku a teď čeká sám v kavárně. Henry Miller a Anaďs Ninová se milují v Paříži a občas si zajedou za tichými dny do Clichy. Pablo Picasso kličkuje mezi svou ženou a milenkami a Gottfried Benn musel vstoupit do armády, aby se k němu vrátila poezie. Zatímco všude kypí láska, v Německu se Bertolt Brecht, Thomas Mann a mnozí další rozhodují pro emigraci. Moc uchvacují nacisté. Pálí se knihy. „Zlatá dvacátá“ skončila. Florian Illies navazuje na své mezinárodně úspěšné knižní fresky roku 1913, onoho „léta jednoho století“, tentokrát se ovšem věnuje celé jedné dekádě, třicátým letům. Svět se nezadržitelně řítí k tragédii, nacisté i fašisté stupňují teror, lidé však stále hledají především lásku a blízkost druhého. Illies vypráví o třicátých letech strhující příběh — nikoli jako o věku katastrofy, nýbrž o všech, kdo nepřestávají milovat.
vázaná, 440 stran
nakladatelství Host
Tuto knihu můžete zakoupit také v elektronické verzi.
(nar. 1971) vystudoval dějiny umění v Bonnu a Oxfordu. Působil v novinách Frankfurter Allgemeine Zeitung a týdeníku Die Zeit. Od roku 2019 je výkonným ředitelem nakladatelství Rowohlt Verlag. Do povědomí veřejnosti se zapsal knižní reflexí zkušeností vlastní generace Generation Golf. Eine Inspektion (Generace Golf. Inspekce, 2000) a následnými pokračováními, jichž se doposud prodalo přes milion výtisků. Globální úspěch zaznamenal s historickou mozaikou 1913. Léto jednoho
století (2012), přeloženou do více než dvaceti jazyků. V roce 2018 na knihu navázal neméně úspěšným pokračováním 1913. Co jsem ještě chtěl vyprávět (česky 2021).
Foto: © Marek Pozniak