10 hitů jarní sezóny
od 23/3/2023 ve vašem knihkupectví

S prominutím řečeno /
Můj život mezi slavnými a mocnými

23/3/2023

V jakém sportu si vedla královna Alžběta lépe než herec Daniel Craig? Čím Woody Allen pohostil ve svém bytě Václava Havla? A kdo daroval Margaret Thatcherové „bahňáka“?
Spisovatel, překladatel a diplomat Michael Žantovský ve svém novém literárním díle s okouzlující nadsázkou a vtipem líčí „nesmazatelné zážitky“ s významnými osobnostmi světového dění: od Václava Havla, George Bushe staršího, Françoise Mitterranda, Margaret Thatcherové a Michaila Gorbačova přes nizozemskou a britskou královnu a Rolling Stones až po papeže Jana Pavla II. a 14. tibetského dalajlámu.
Díky autorovi čtenář prožije znovu, i když trochu jinak, převratné dějinné události konce dvacátého století – rozšíření Severoatlantické aliance, peripetie mírového procesu na Blízkém východě a vývoj Evropské unie k „čím dál užšímu svazku“. Navštíví skutečné hlavní město Spojených států Georgetown, nashvillskou Grand Ole Opry i olympijské hry v Londýně, zavítá mezi hollywoodské hvězdy velikosti Jacka Nicholsona, Sylvestera Stallona či Woodyho Harrelsona, a zúčastní se dokonce též jednoho ze zasedání tajemné organizace Bilderberg, kde se za našimi zády rozhoduje o osudu nás všech.
Ve třinácti kapitolách své knihy odhalí Michael Žantovský skutečnou povahu světového dění a potvrdí nám všechna podezření, se kterými jsme se dosud neodvažovali svěřit nikomu kromě svého psychiatra.
Text doprovázejí barevné dokumentární fotografie z autorova archivu.

vázaná, 336 stran
nakladatelství Prostor

Tuto knihu můžete zakoupit také v elektronické verzi.

Autor: Michael Žantovský

Michael ŽantovskýČeský překladatel, tlumočník, psycholog, publicista, spisovatel, textař, politik a diplomat. Od října 2009 do roku 2015 působil jako velvyslanec ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska. Jako překladatel se zaměřuje na moderní americkou prózu, ale i nebeletristickou literaturu. Překládal povídky a filmy Woodyho Allena, o kterém napsal monografii. Z hebrejštiny přeložil Příběh o lásce a tmě od Amose Oze. Jako textař psal texty například pro Pavla Bobka, Petra Nováka či Karla Zicha. Pod pseudonymem Daniel Wolf vydal knihu Ochlazení, špionážní thiller z blízké budoucnost, který vyšel v roce 2016 pod autorovým pravým jménem. Kromě toho vydal napsal spoustu esejí a článků.

Recenze v médiích

Michael Žantovský: S prominutím řečeno, Euromedia Group, 24.6.2023

(…) A pak Michael Žantovský: S prominutím řečeno. Spisovatel, překladatel a diplomat napsal svéráznou a vtipnou vzpomínkovou knihu, v níž s hravou nadsázkou připomíná významné osobnosti i události našich nedávných dějin.

Pravda, láska a Terminátor. Vzpomínání Žantovského, novinky.cz, 26.4.2023

(…) Zábavná a uvěřitelnější je kapitola o setkání s německým kancléřem Helmutem Kohlem, kdy prezident smíření nečekaně přichází s nabídkou československého občanství pro sudetoněmecké občany, kteří by se u nás chtěli trvale usadit a budovat stát. „Jelikož takovou nabídku naposledy učinil před osmi sty lety Přemysl Otakar I., zůstal Helmut Kohl na chvíli ohromeně mlčky zírat,“ komentuje Žantovský. (…)

S prominutím řečeno, Knižní novinky, 24.4.2023

(…) Musím říct, že to není právě jednoduché. Svět státníků, politiků a korunovaných hlav mi někdy připadá tak absurdní, že i to, co vypadá jako autorova notně popuštěná fantazie, může být pravda. Kniha S prominutím řečeno je napsána s humorem a nadhledem. Michael Žantovský mě vtipnými glosami překvapil, a právě díky jeho trefným poznámkám stránky utíkají jako splašené a knihu máte za chvíli přelouskanou. Stojí to za to.

Diplomat v nejlepší společnosti, LIDOVÉ NOVINY, 22.4.2023

Novinář, spisovatel, překladatel, mluvčí a poradce prezidenta, senátor, diplomat ve Spojených státech, Izraeli a Velké Británii a nyní ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský se rozhodl v knize S prominutím řečeno svěřit se svými zážitky z nejvyšších pater zemí, v nichž působil nebo jež měl možnost ve svých funkcích navštívit.

V záznamech Michaela Žantovského figurují setkání „s prezidenty, premiéry, králi a královnami, hollywoodskými a rockovými hvězdami“. Že si je nevymýšlí, dokládají podrobnosti, které běžný občan nemůže znát, i exkluzivní snímky s královnou Alžbětou II., s prezidenty Clintonem či Bushem, dalajlamou, Jackem Nicholsonem... Figuruje na nich velmi často pochopitelně i Žantovského šéf Václav Havel. Ať už jsou to fotografie z paláců, mořského pobřeží, na Sinaji, z mezinárodních jednání u kulatého stolu, nebo z hlediště Wimbledonu, všechny jsou dokladem výjimečnosti okamžiku. (…)

Fondová mi jako Olga neseděla, iDNES, 23.3.2023

(…) V sedmdesátých letech se Michael Žantovský věnoval oboru, který vystudoval na univerzitě: psychologii. Sám se nijak netají tím, že znalosti z oboru dodnes používá, i když nevědomě, v kontaktu s lidmi. Nyní však zvažuje, že by se k praxi vrátil zcela profesionálně. „Zvažuju to do té míry, že jsem si před několika měsíci obnovil živnostenské oprávnění pro vázanou činnost v oboru psychologická konzultace, poradenství a diagnostika. Vede mě k této úvaze znepokojivý jev: výrazný nárůst úzkostných poruch mezi mladými lidmi. Přišel asi jako následek covidového období a v čase ruské agrese vůči Ukrajině ještě narostl. Je mezi námi obrovský počet lidí, kteří se cítí ohroženi, úzkostní, a pokud ještě ve svém věku mohu trochu poradit a pomoct, udělám to.“

Obálka knihy Putinova válka Obálka knihy U severní zdi Obálka knihy Mexikopedie 2 Obálka knihy Funny Girl Obálka knihy Leo Berlin Obálka knihy S prominutím řečeno Obálka knihy Nejvyšší karta Obálka knihy Život za život Obálka knihy Devět křížů Obálka knihy Proč Alláh stvořil kalašnikov

Český rozhlas Dvojka  Aktuálně.cz  Respekt  Regionální deník Vlasta   TV Magazín   Knihovna Václava Havla   Kosmas