15 hitů podzimní sezóny
od 13/10/2022 ve vašem knihkupectví
Kocour, který zachraňoval knihy

Ukázka

Překladatel: Tomáš Jurkovič

Kocour, který zachraňoval knihy

13/10/2022

Japonský bestseller číslo 1 přináší oslavu knih, koček a lidí, kteří je milují. Středoškolák Rintaró Nacuki, zanícený knihomol, se chystá zavřít knihkupectví-antikvariát, které zdědil po svém milovaném dědečkovi. V tu chvíli se v něm však objeví mluvící kocour s neobvyklou prosbou. Žádá od Rintaróa, aby mu pomohl zachránit knihy. Svět je plný osamělých knih, které zůstaly nepřečtené a nemilované, a kocour a Rintaró je musí osvobodit od majitelů, kteří je zanedbávají.

Neobvyklá dvojice se vydává na úžasnou cestu a podniká společně tři výpravy do imaginárního světa, během nichž vstupuje do různých bludišť, aby knihy osvobodila. Na svých cestách se kocouří zachránce a Rintaró setkávají s mužem, který nechává své knihy hynout na poličce, s nevědomým mučitelem knih, který rozstříhává stránky knih na útržky, aby lidem pomohl s rychlým čtením, nebo s vydavatelským dronem, který chce vytvářet pouze bestsellery. Jejich dobrodružství vyvrcholí posledním, nezapomenutelným úkolem – závěrečné bludiště, které na Rintaróa čeká, ho zavede do říše, kam se odváží vstoupit jen ti nejudatnější…
Strhující příběh o knihách, první lásce, fantazii a neobvyklém přátelství mladého chlapce s mluvícím Kocourem, který zachránil knihy je příběhem pro ty, pro které jsou knihy mnohem víc než slova na papíře.

vázaná, 208 stran
nakladatelství Prostor

Tuto knihu můžete zakoupit také v elektronické verzi.

Autor: Sósuke Nacukawa

Sósuke NacukawaSósuke Nacukawa je japonský lékař, spisovatel a scénárista, který se narodil v roce 1978 v prefektuře Ósaka. Vystudoval lékařskou fakultu na univerzitě Šinšú a vykonává lékařskou praxi v nemocnici v převážně venkovské prefektuře Nagano. Jeho několikasvazkový románový debut z roku 2009, získal několik cen a v Japonsku se ho prodalo přes tři miliony výtisků. Jeho román Kocour, který zachránil knihy se prodal do více než třiceti jazyků po celém světě.

Překladatel: Tomáš Jurkovič

Recenze v médiích

Kluk a žlutohnědě žíhaná kočka zachraňují knihy. Čtenář by od bestselleru čekal víc, aktuálně.cz, 29.12.2022

(…) Primární potíž spočívá v tom, že anotace českého vydání jej označuje za vhodného pro čtenáře všeho věku, a dokonce za dojemný příběh s "poetickým vyzněním a nepominutelným filozofickým přesahem". Opravdu? Nejhlubší moudra, ke kterým se pročteme, zní: "Četba tu není jen od toho, aby ti při ní bylo dobře nebo aby ti bušilo srdce napětím. Jsou i knížky, u nichž musíš bedlivě zkoumat řádek po řádku, číst ty samé věty znovu a znovu a s hlavou v daních se usilovně snažit, abys je konečně pochopil."

Kocour, který zachraňoval knihy, takovým titulem rozhodně není, i když proti této pravdě se nedá namítnout ani ň - snad jen že ji každý dospělejší čtenář zná.

Pokud si ale uvědomíme, že kniha s hrdiny ve školním věku je správně určena stejně starým, tedy začínajícím čtenářům, má smysl si připomínat i to, že literatura může člověku rozšiřovat obzory. Kocour, který zachraňoval knihy, to poměrně pěkně říká. Jen takovou knihou rozhodně není.

Pavel Kroulík: Knižní šanta pro každý věk, RESPEKT, 28.11.2022

Středoškolák, samotář a knihomol Rintaró Nacuki vyrostl v dědečkově knihkupectví. Po jeho smrti se zdá, že bude muset milovaný obchod zavřít. V té chvíli se však objeví mluvící kočka, aby ho vzala na poslední literární dobrodružství. Společně se vydávají osvobodit osamělé knihy z tajemných „labyrintů“ před lidmi, kteří je vězní, vytěžují rychločtením nebo zneužívají jako zboží určené ke konzumu. Rintaro musí „pány labyrintů“ přesvědčit, k čemu knihy jsou, přičemž se na této cestě dozví mnohé o sobě, zjistí, že není tak sám, a možná získá i první lásku, spolužačku Sajo. V příběhu, který svou strukturou připomene pohádkové putování nebo nověji videohru, zaznějí pochopitelně i mnohé odkazy na jména světové (zejména západní) literatury a výsledkem je dojemný alegorický příběh o fantazii, odvaze, péči o druhé a síle i smyslu knih. Je přístupný, ale před zařazením na polici „kočičí červené knihovny“ ho chrání lehce filozofický přesah i bohatý jazyk, satirické postřehy ohledně stavu nakladatelského byznysu a kritika současné kultury, jež ztěžuje soustředěné čtení. Světový bestseler od autora, který je profesí lékař, jedna z recenzí nazvala „šantou pro vášnivé čtenáře a milovníky koček každého věku“. X

Jana Marxtova: tip redakce, Knižní novinky, 25.10.2022

(...) Moudré myšlenky zabalené v jednoduchém až pohádkovém příběhu mají zvláštní půvab a už chápu, proč byla kniha přeložena do více než třiceti jazyků a stala se světovým bestsellerem. Je psána s lehkostí, za což samozřejmě patří dík i překladateli Tomáši Jurkovičovi. A ještě něco, Kocour, který zachraňoval knihy je knížkou pro čtenáře bez rozdílu věku. Fantazie totiž nemá hranice. Ani ty věkové.

Marta Švagrová: Kocour, kluk a knihy, LIDOVÉ NOVINY, 22.10.2022

Kocour, kluk a knihy. Text na pomezí žánrů i širšího spektra předpokládaného věku čtenářů, který z japonštiny přeložil Tomáš Jurkovič, už je ve světě bestsellerem. Napínavé čtení o tom, jak osiřelý chlapec s pomocí kouzelného kocoura zachraňuje svazky z opuštěného knihkupectví svého zesnulého dědečka, je dalším úspěšným románem oceňovaného lékaře, spisovatele a scenáristy Sósuke Nacukawy (* 1978). Středoškolák Rintaró si připomíná dědova slova o tom, že ve starých spisech, které se k nám dostaly přes propast věků, je veliká síla a ohromná moc a čím víc jich člověk přečte, tím víc získá přátel, kteří jej dokážou povzbudit. Poslechne tedy výzvu zvláštního (mluvícího) kocoura a vydá se s ním na dalekou, dobrodružnou, poučnou a hravou výpravu – svět je totiž plný osamělých knih, jež zůstaly nepřečtené a nemilované, a kocour a Rintaró je musí osvobodit od majitelů, kteří je zanedbávají. Jak připomínají i recenze, jde o příběh poetický, dojemný, s filozofickým přesahem, čtivý a vhodný pro čtenáře každého věku.

Veronika Abbasová: Číst je lidské, iLiteratura, 12.10.2022

Osiřelý chlapec spolu se svým kočičím průvodcem plní úkoly v magických labyrintech, do nichž ho zavede tajná chodba dědečkova antikvariátu. Současný japonský spisovatel Sósuke Nacukawa napsal čtivý alegorický příběh o hledání smyslu života i smyslu literatury.

Obálka knihy Aristokratka pod palbou lásky Obálka knihy Asfaltová pustina Obálka knihy Kdepak jsi, krásný světe Obálka knihy Kocour, který zachraňoval knihy Obálka knihy Křístek se zelenými prsty Obálka knihy Liliputin Obálka knihy Na divokém venkově Obálka knihy Potmě jsme se viděli lépe Obálka knihy Proměny života Obálka knihy Přijít za svítání Obálka knihy Pustá země Obálka knihy Slovensko 30 let poté Obálka knihy Šelma Obálka knihy Těžký prachy Obálka knihy Všechny svátky světa

Český rozhlas Dvojka  Aktuálně.cz  Respekt  Regionální deník Vlasta   TV Magazín   Knihovna Václava Havla   Kosmas