Japonský bestseller číslo 1 přináší oslavu knih, koček a lidí, kteří je milují. Středoškolák Rintaró Nacuki, zanícený knihomol, se chystá zavřít knihkupectví-antikvariát, které zdědil po svém milovaném dědečkovi. V tu chvíli se v něm však objeví mluvící kocour s neobvyklou prosbou. Žádá od Rintaróa, aby mu pomohl zachránit knihy. Svět je plný osamělých knih, které zůstaly nepřečtené a nemilované, a kocour a Rintaró je musí osvobodit od majitelů, kteří je zanedbávají.
Neobvyklá dvojice se vydává na úžasnou cestu a podniká společně tři výpravy do imaginárního světa, během nichž vstupuje do různých bludišť, aby knihy osvobodila. Na svých cestách se kocouří zachránce a Rintaró setkávají s mužem, který nechává své knihy hynout na poličce, s nevědomým mučitelem knih, který rozstříhává stránky knih na útržky, aby lidem pomohl s rychlým čtením, nebo s vydavatelským dronem, který chce vytvářet pouze bestsellery. Jejich dobrodružství vyvrcholí posledním, nezapomenutelným úkolem – závěrečné bludiště, které na Rintaróa čeká, ho zavede do říše, kam se odváží vstoupit jen ti nejudatnější…
Strhující příběh o knihách, první lásce, fantazii a neobvyklém přátelství mladého chlapce s mluvícím Kocourem, který zachránil knihy je příběhem pro ty, pro které jsou knihy mnohem víc než slova na papíře.
vázaná, 208 stran
nakladatelství Prostor
Tuto knihu můžete zakoupit také v elektronické verzi.
Sósuke Nacukawa je japonský lékař, spisovatel a scénárista, který se narodil v roce 1978 v prefektuře Ósaka. Vystudoval lékařskou fakultu na univerzitě Šinšú a vykonává lékařskou praxi v nemocnici v převážně venkovské prefektuře Nagano. Jeho několikasvazkový románový debut z roku 2009, získal několik cen a v Japonsku se ho prodalo přes tři miliony výtisků. Jeho román Kocour, který zachránil knihy se prodal do více než třiceti jazyků po celém světě.
(…) Primární potíž spočívá v tom, že anotace českého vydání jej označuje za vhodného pro čtenáře všeho věku, a dokonce za dojemný příběh s "poetickým vyzněním a nepominutelným filozofickým přesahem". Opravdu? Nejhlubší moudra, ke kterým se pročteme, zní: "Četba tu není jen od toho, aby ti při ní bylo dobře nebo aby ti bušilo srdce napětím. Jsou i knížky, u nichž musíš bedlivě zkoumat řádek po řádku, číst ty samé věty znovu a znovu a s hlavou v daních se usilovně snažit, abys je konečně pochopil."
Kocour, který zachraňoval knihy, takovým titulem rozhodně není, i když proti této pravdě se nedá namítnout ani ň - snad jen že ji každý dospělejší čtenář zná.
Pokud si ale uvědomíme, že kniha s hrdiny ve školním věku je správně určena stejně starým, tedy začínajícím čtenářům, má smysl si připomínat i to, že literatura může člověku rozšiřovat obzory. Kocour, který zachraňoval knihy, to poměrně pěkně říká. Jen takovou knihou rozhodně není.
Středoškolák, samotář a knihomol Rintaró Nacuki vyrostl v dědečkově knihkupectví. Po jeho smrti se zdá, že bude muset milovaný obchod zavřít. V té chvíli se však objeví mluvící kočka, aby ho vzala na poslední literární dobrodružství. Společně se vydávají osvobodit osamělé knihy z tajemných „labyrintů“ před lidmi, kteří je vězní, vytěžují rychločtením nebo zneužívají jako zboží určené ke konzumu. Rintaro musí „pány labyrintů“ přesvědčit, k čemu knihy jsou, přičemž se na této cestě dozví mnohé o sobě, zjistí, že není tak sám, a možná získá i první lásku, spolužačku Sajo. V příběhu, který svou strukturou připomene pohádkové putování nebo nověji videohru, zaznějí pochopitelně i mnohé odkazy na jména světové (zejména západní) literatury a výsledkem je dojemný alegorický příběh o fantazii, odvaze, péči o druhé a síle i smyslu knih. Je přístupný, ale před zařazením na polici „kočičí červené knihovny“ ho chrání lehce filozofický přesah i bohatý jazyk, satirické postřehy ohledně stavu nakladatelského byznysu a kritika současné kultury, jež ztěžuje soustředěné čtení. Světový bestseler od autora, který je profesí lékař, jedna z recenzí nazvala „šantou pro vášnivé čtenáře a milovníky koček každého věku“. X
(...) Moudré myšlenky zabalené v jednoduchém až pohádkovém příběhu mají zvláštní půvab a už chápu, proč byla kniha přeložena do více než třiceti jazyků a stala se světovým bestsellerem. Je psána s lehkostí, za což samozřejmě patří dík i překladateli Tomáši Jurkovičovi. A ještě něco, Kocour, který zachraňoval knihy je knížkou pro čtenáře bez rozdílu věku. Fantazie totiž nemá hranice. Ani ty věkové.
Kocour, kluk a knihy. Text na pomezí žánrů i širšího spektra předpokládaného věku čtenářů, který z japonštiny přeložil Tomáš Jurkovič, už je ve světě bestsellerem. Napínavé čtení o tom, jak osiřelý chlapec s pomocí kouzelného kocoura zachraňuje svazky z opuštěného knihkupectví svého zesnulého dědečka, je dalším úspěšným románem oceňovaného lékaře, spisovatele a scenáristy Sósuke Nacukawy (* 1978). Středoškolák Rintaró si připomíná dědova slova o tom, že ve starých spisech, které se k nám dostaly přes propast věků, je veliká síla a ohromná moc a čím víc jich člověk přečte, tím víc získá přátel, kteří jej dokážou povzbudit. Poslechne tedy výzvu zvláštního (mluvícího) kocoura a vydá se s ním na dalekou, dobrodružnou, poučnou a hravou výpravu – svět je totiž plný osamělých knih, jež zůstaly nepřečtené a nemilované, a kocour a Rintaró je musí osvobodit od majitelů, kteří je zanedbávají. Jak připomínají i recenze, jde o příběh poetický, dojemný, s filozofickým přesahem, čtivý a vhodný pro čtenáře každého věku.
Osiřelý chlapec spolu se svým kočičím průvodcem plní úkoly v magických labyrintech, do nichž ho zavede tajná chodba dědečkova antikvariátu. Současný japonský spisovatel Sósuke Nacukawa napsal čtivý alegorický příběh o hledání smyslu života i smyslu literatury.