Sofii zaplavil smutek. Nejlepší kamarádka se odstěhovala do vzdáleného města! Zůstaly po ní jen vzpomínky a obrovská prázdnota. Co teď? Bude se Sofie ještě někdy radovat?
Marek rozbil květináč na sousedčině okně. V panice se schoval za strom a nejradši by se vypařil. Jenže svědomí ho přinutilo sebrat všechnu odvahu a přiznat se! Udělal dobře? Co tím získal?
A jak bychom se v takových situacích nejspíš chovali my?
Pocity jsou naší součástí. Víme o nich, více či méně jim podléháme. Pomáhají nám zorientovat se ve světě, ovlivňují naše chování. Ne vždy ale přesně rozumíme tomu, co nám sdělují. První krok na cestě k jejich poznání je dovolit si je mít, přijmout je.
KNIHA POCITŮ je určena dětem od osmi let bez ohledu na to, jestli jsou na své pocity odborníci, nebo jim spíš nerozumí a snadno se v nich ztrácí. Ve třinácti kapitolách budou moct prozkoumat klid, překvapení, radost a štěstí, smutek, strach, odvahu, stud, hněv, závist a žárlivost, znechucení, nudu, zájem a lásku.
S těmito pocity se v knize seznámí prostřednictvím pětice kamarádů. Každý je jiný, a i proto odlišně prožívají situace, ve kterých se ocitají. Čtenáři s nimi porovnají své zkušenosti, připomenou si, kdy se cítili podobně. Dočtou se, za jakých okolností pocit vnímáme, k čemu nám je, jak ho fyzicky cítíme v těle a co s ním ještě souvisí. Zároveň zde najdou tipy, jak s pocitem pracovat, přijmout ho, poučit se z něj.
Není ovšem snadné své pocity popsat, svěřit se s nimi, povídat si o nich. KNIHA POCITŮ pomůže dětem začít. Proto je vítané přizvat ke čtení sourozence, rodiče nebo třeba kamaráda. Stejně tak můžou knihu využít pedagogové, psychologové a další odborníci, kteří pracují s dětmi na rozvoji psychosociálních dovedností, ať už individuálně nebo ve skupině.
vázaná, 96 stran
nakladatelství Pasparta
Ester Stará vystudovala speciální pedagogiku na PedF UK, pracuje jako speciální pedagog, logoped a současně píše knížky pro děti.
Zkušenosti z praxe uplatňuje při tvorbě titulů zaměřených na rozvoj komunikačních dovedností, např. Povíš mi to?, Mařenka už říká Ř!
Píše také pohádky a příběhy pro mladší školáky.
Text knihy Chrochtík a Kvikalka na cestě za blýskavým prasátkem byl oceněn Zlatou stuhou, knihy A pak se to stalo!, Šedík a Bubi a Jedééém! byly zapsány do prestižního mezinárodního katalogu The White Ravens.
Její knihy vychází u nás i v zahraničí.
PhDr. Mgr. Jana Draberová, Ph.D. vystudovala pedagogiku a psychologii na FF UK.
Během doktorského studia sociální psychologie se zabývala tématem studijní self-efficacy neboli jak může přesvědčení žáků o tom, jaké mají či nemají schopnosti, ovlivnit jejich výkon.
Práce s dětmi ji provází od konce základní školy.
Profesně působila především jako psycholog v pedagogicko-psychologické poradně.
V současné době se dětem a dospívajícím věnuje v rámci své soukromé praxe, podílí se také na výuce budoucích učitelů.