Takhle o dějinách střední Evropy ještě nikdo nevyprávěl. Cesta vlakem zmizelou zemí po stopách osudové lásky.
Jan Kraus je pečovatel a v Berlíně se stará o umírající. Pochází z Vimperku, od roku 1986 žije v Německu. S umírajícími tráví poslední chvíle jejich života. Někdy to jsou jen dny, jindy týdny, málokdy měsíce. Jedním z těch, které převáží na druhý břeh, je Wenzel Winterberg, rodák z Liberce, který je stejně starý jako tamní krematorium i Československá republika. Téměř stoletý muž trpí záchvaty historie, celý život pracoval jako tramvaják a nikdy nestudoval, ale přesto toho ví o historii hodně. Jednoho dne Krause požádá, aby s ním vyrazil na poslední cestu střední Evropou. Společně se vydají vlakem z Berlína do Sarajeva podle starého baedekru pro Rakousko-Uhersko z roku 1913. Putují po stopách Winterbergovy dávné lásky Lenky, která se ztratila na začátku poslední války. Venku je zima a za okny vlaku ožívají staré, dávno zapomenuté příběhy…
vázaná, 440 stran
nakladatelství Labyrint
(1972) Spisovatel, autor filmových scénářů, divadelních a rozhlasových her. Původním povoláním učitel a novinář debutoval v roce 2002 v nakladatelství Labyrint románem Nebe pod Berlínem, za který získal Cenu Jiřího Ortena. Česky napsal čtyři romány – Nebe pod Berlínem, Grandhotel, Potichu a Konec punku v Helsinkách – a dvě novely – Národní třída a Český ráj. Jeho knihy vyšly v mnoha překladech v zahraničí a za svou tvorbu obdržel několik ocenění včetně prestižní německé Ceny literárních domů (Preis der Literaturhäuser, 2018) a Chamisso-Preis/Hellerau (2020). S výtvarníkem Jaromírem 99 vytvořil kultovní komiks Alois Nebel, podle kterého byl natočen animovaný film (Evropská filmová cena, 2012). Je členem hudební skupiny Kafka Band. Pravidelně publikuje ve Frankfurter Allgemeine Zeitung. Žije v Česku a Německu a píše česky i německy. V roce 2019 byla do kin uvedena filmová adaptace knihy Národní třída a zároveň vydal autor svůj první německy napsaný román Winterbergs letzte Reise, který pod názvem Winterbergova poslední cesta česky vychází na podzim 2021.
(...) Winterbergova poslední cesta se dá považovat za Rudišovo vrcholné dílo, o což se nezasloužil pouze rozsah bezmála čtyř set padesáti stran, díky němuž se stává i jeho nejdelší prózou. Je to především silným příběhem, rozeklaným topograficky a časově mezi bouřlivými osudy několika národů.
(...),Takhle o dějinách střední Evropy ještě nikdo nevyprávěl,? tvrdí anonymní blurb na zadní straně obálky, kterou tvoří reprodukce rakousko-uherské železniční mapy. Knižní marketing si samozřejmě žádá své, a je tedy vhodné ho brát s rezervou, ale tahle věta je nejspíš pravdivá. Jaroslav Rudiš oživil svůj železničně-psychiatrický literárně-traumatologický koncept z komiksu Alois Nebel, změnil médium, rozvinul ho do nebývalé šíře, čímž ho paradoxně zhustil a zplastičtěl.“
(...) Winterbergova poslední cesta je Rudišovou zatím nejnáročnější knihou. Nesází na silný, dynamický příběh, spoléhá na gejzíry historek a obrazů. Je v ní proti předchozím autorovým prózám daleko víc tragiky a smrti, daleko míň komiky a lásky. Zralý, reflektovaný text (…).