Nejnovější próza Davida Zábranského vypráví příběh o politice v postkomunistické zemi bez tradice státnosti a demokracie, příběh o předávání moci ve státě, který je tak malý, že příslušníci elity se v podstatě znají navzájem. Jaký étos může mít republika, jejíž premiér vypadá jako zloděj vajec v obleku a za svoji poradkyni vydává milenku italského mafiána? Kniha, inspirovaná vraždou mladého slovenského novináře Jána Kuciaka, zachycuje události, které činu mohly předcházet, jakož i následný šok a proměnu společenské nálady v zemi. Cílem přitom nebylo nabídnout kroniku nedávného dění na Slovensku, nýbrž na základě konfliktu tří generací vytvořit obecnou výpověď o dnešní politice a společnosti. Podstatnou součástí vyprávění je snaha odpovědět na otázky, co pro region střední a východní Evropy znamenal rok 1989 a co tento region znamená pro současný svět.
vázaná, 252 stran
nakladatelství Větrné mlýny
Tuto knihu můžete zakoupit také v elektronické verzi.
Narozen 1977, vystudovaný právník debutoval roku 2006 románem Slabost pro každou jinou pláž, za který získal cenu Magnesia Litera v kategorii Objev roku.
Následovaly novely Šternův pokus milovat, Kus umělce a Edita Farkaš. V roce 2015 vydal rozsáhlý román Martin Juhás čili Československo.
O rok později měla v Praze premiéru jeho divadelní hra s názvem Herec a truhlář Majer mluví o stavu své domoviny. Ve Větrných mlýnech vydal úspěšné a hojně diskutované romány Za Alpami a Logoz.