15 hitů jarní sezóny

Zvuky probouzení

19/3/2020

Kniha manželů Třešňákových vypráví příběh výchovy dcery s autismem spojeným s mentální retardací a vážnými projevy chování. Není primárně svědectvím o autismu, ale spíše o hledání rovnováhy v extrémně náročné životní situaci a vnitřním vyrovnávání se s narozením postiženého dítěte. Rodiče dnes čtrnáctileté Dorotky čtivou formou reflektují vnitřní proměnu, kterou jim roky nepřetržité péče přinesly, zachycují kouzelné momenty života s atypickým dítětem i děsivá dramata jeho neklidu a sebepoškozování. Text, v něž se prolíná perspektiva otce a matky, střídá vyprávění o každodenních situacích s psychologickou a spirituální reflexí.

vázaná, 296 stran
nakladatelství Druhé město

Tuto knihu můžete zakoupit také v elektronické verzi.

Autor: Petr Třešňák

Petr Třešňák Petr Třešňák je novinář, dlouhodobě pracuje v týdeníku Respekt, věnuje se zejména sociálním a zdravotním tématům. Za své texty byl oceněn mimo jiné Cenou Ferdinanda Peroutky a celoevropskou cenou EU Health Prize for Journalists.

Autor: Petra Třešňáková

Petra Třešňáková je psychoterapeutka a lektorka krizové intervence. Společně založili a vedou spolek Naděje pro děti úplňku, který usiluje i zlepšení sociální podpory rodin dětí s autismem.

Recenze v médiích

Kateřina Kadlecová: Děti úplňku se připomínají v knize napsané rodiči autistické Dorotky, REFLEX, 21.5.2020

(...) Na své knize manželé Třešňákovi pracovali pět let a je obdivuhodné, že ji – přes dennodenní vyčerpávající péči o dceru a náročné zaměstnání jednoho z páru (Petr Třešňák byl v Respektu donedávna zástupcem šéfredaktora a jeho obsáhlé analytické články, popularizující zejména psychologii a psychiatrii, získávají tuzemská i zahraniční ocenění) dokončili a že je tak přínosná. Ano, místy je repetitivní a někde jsou odstavce o spirituálním rozměru života či o přínosnosti autisty v rodině prostě k neučtení pro někoho, kdo děti nemá, nebo je má díkybohu zcela zdravé. Ale silná místa (mezi něž patří třeba líčení nervového zakolísání a následného fyzického napadení dítěte) převažují. Pokud stát rodičům autistů, sdruženým ve spolku Děti úplňku (aktuálně v počtu přes sedmdesát rodin), nepomůže díky příběhu popsanému v téhle knize, tak...

Jiří Lojín: O životě s autistickým dítětem, Vašeliteratura.cz, 8.5.2020

(...) Dominují stránky s textem Petra Třešňáka, zkušeného novináře, který pracuje pro časopis Respekt. Píše velmi emotivně, pomáhá si mnohými metaforami a v některých případech jeho styl až poetický. Jeho přístup je typicky intelektuálský, snaží se do co nejmenších detailů rozpitvat aspekty situace i své pocity, zejména ty, které většina lidí skrývá nebo potlačuje. Ale nejde o samoúčelný exhibicionismus, protože podobnými pocity zcela zákonitě trpí i jiní rodiče postižených dětí. Pro ně je důležité, aby věděli, že takové myšlenky jsou normální a není v nich nic hříšného nebo nepřirozeného. (...) Je ale stále třeba dbát na jedno z poselství knihy – podpořit potřebují i rodiče. Ti mimo jiné ze sebe potřebují sejmout zdánlivou vinu a přestat si klást otázky, na které nelze odpovědět.

Obálka knihy Bizarní povídky Obálka knihy Melmoth Obálka knihy I'm Your Man: Život Leonarda Cohena Obálka knihy Úniková hra Obálka knihy Krvavý Bronx Obálka knihy Rozpojené státy Obálka knihy Vzdělaná Obálka knihy Sněžím! Deník bílé mafie Obálka knihy Růžové vrány Obálka knihy Zvuky probouzení Obálka knihy Až se ti zatočí hlava Obálka knihy Tanec reality Obálka knihy Na smrt Obálka knihy Řecké mýty Obálka knihy Ruce v hlíně

Český rozhlas Dvojka Regionální deník TV Magazín  u(p)m  Kosmas