20 hitů podzimní sezóny
od 17/10/2019 ve vašem knihkupectví

Autismus & Chardonnay 2: Pozdní sběr

17/10/2019

"Díky autismu nejste zákonitě ani sexy, ani geniální matematik, to je jen klišé z filmů,“ vysvětloval Martin Selner ve své prvotině Autismus & Chardonnay. Nyní pokračuje třeba tím, co vás autismus dovede naučit. „Začal jsem si uvědomovat, že co se zdá být snazší, nemusí být zároveň správné.
Někdy je ve světě autismu prostě správné rajčata ze salátu vyndat, až když je salát hotový, než je tam vůbec nedávat.“ Selner píše s ironií a nadsázkou sobě vlastními, neutápí své příběhy v patosu, přesto život s autismem nijak nezlehčuje a uvědomuje si jeho tíhu. Někdy ji dovede vyléčit víno a Jesenka v akci, hlavní však je nezavírat oči před jinakostí a nebát se říkat si o pomoc.
Pozdní sběr tak v tom nejlepším navazuje na předchozí Autismus & Chardonnay.

brožovaná, 136 stran
nakladatelství Paseka
nakladatelství Pasparta

Tuto knihu můžete zakoupit také v elektronické verzi.

Autor: Martin Selner

Martin Selner (1984) žije v Praze, od roku 2013 pracuje jako asistent ve stacionáři zaměřeném na lidi s poruchou autistického spektra.
V březnu roku 2016 začal o svých zkušenostech psát blog s názvem Autismus & Chardonnay, za který byl nominován na Křišťálovou lupu 2016 v kategorii One Man Show, a v roce 2017 na Magnesia blog roku.
Z blogu vychází i stejnojmenná kniha, která vyšla na podzim roku 2017.
Martin Selner přispívá také pravidelnými sloupky do časopisu Nový prostor a do Deníku N.

Recenze v médiích

Autismus & Chardonnay 2: Pozdní sběr, Literární noviny, 17.10.2019

(...) Ačkoli může kniha podle obrázku láhve vína a Jesenky na obalu na první pohled působit jako oddechové čtení, zanechává ve čtenáři mnoho pocitů. Úsměv, či dokonce smích často střídá někdy až bolestné uvědomění toho, jak těžké mohou být pro lidi s autismem i ty nejběžnější věci jako jízda dopravním prostředkem. O to větší rozčarování pak působí líčení negativních, nebo dokonce nepřátelských reakcí okolí, kterých se lidem s tímto hendikepem dostává i ve chvílích, kdy s vypětím všech sil podobné situace zvládají, aniž by někoho svým jednáním obtěžovali či poškozovali. Autor nám však jak záporné, tak kladné momenty své práce dávkuje velmi citlivě, a tak knihu nedočítáme sice s úsměvem na rtech, ale ani se smutkem.

Kateřina Středová: Selner, Martin: Autismus & Chardonnay 2: Pozdní sběr, iLiteratura, 16.10.2019

Příběhy podávané očima asistenta autistických „dětí“ ukazují, jak těžké je pro lidi s tímto hendikepem soužití s námi, příslušníky většinové společnosti. Ačkoli jsou mnohé z popisovaných situací úsměvné, při čtení také často zamrazí.

Obálka knihy Pád Gondolinu Obálka knihy Prašina - Černý merkurit Obálka knihy Nezlomná Obálka knihy O Červenáčkovi Obálka knihy Temná dcera Obálka knihy Města Obálka knihy Tomova půlnoční zahrada Obálka knihy Kirke Obálka knihy Debutantka z rodu Kennedyových Obálka knihy Nebe nad Jemenem Obálka knihy Jako v nebi, jenže jinak Obálka knihy Černé ptáče Obálka knihy Loutkář z Krakova Obálka knihy Chlapec a jeho pes na konci světa Obálka knihy Les přízraků Obálka knihy S androidkou v posteli Obálka knihy Ten den – 17. listopad 1989 Obálka knihy Autismus & Chardonnay 2: Pozdní sběr Obálka knihy První padlí Obálka knihy Mimoprostor a základy moderní fyziky

Český rozhlas Dvojka Regionální deník TV Magazín  u(p)m  Kosmas