15 hitů jarní sezóny
od 14/3/2019 ve vašem knihkupectví

Osud tažných ptáků

14/3/2019

Mokřady západního Nizozemí jsou útočištěm ptactva, které fascinuje nadějného biologa Maartena. Pravidelně vyplouvá na svá pozorování, aby v přírodě našel harmonii, kterou postrádá mezi lidmi.
Příběh se plynule pohybuje mezi přítomností a minulostí. Minulost čtenáři odkrývá přísnou kalvinistickou výchovu jedináčka v rodině zelináře v padesátých letech, v přítomnosti sledujeme Maartenovu láskyplnou péči o umírající matku, jeho badatelské výpravy a snahu o sblížení se ženami, které komplikují jeho vnitřní strachy. Cit pro vnímání přírody, jemné psychologické postřehy a intenzivní dramatické scény zajistily autobiografickému románu přízeň evropských čtenářů. Knihy, která byla též zfilmována, se prodalo již dva a půl milionu výtisků.

brožovaná, 232 stran
nakladatelství Prostor

Tuto knihu můžete zakoupit také v elektronické verzi.

Autor: Maarten´t Hart

Maarten´t HartMaarten ’t Hart (1944), nizozemský spisovatel, vystudoval biologii na univerzitě v Leidenu, kterou také vyučoval, než se stal v osmdesátých letech spisovatelem na plný úvazek. Vyrůstal v přísné kalvinistické rodině a právě autobiografické prvky, kromě vášně pro klasickou hudbu a detailních popisů přírody, jsou jedním z význačných rysů jeho díla. Do češtiny byl přeložen jediný román Hněv celého světa (Karolinum 2001). Autor je originální tím, že ve své osobě spojuje modernistu (reprezentovaného jemnými psychologickými ponory), klasického vypravěče ve stylu Charlese Dickense a spisovatele každodenního okamžiku. Jeho knihy jsou překládány do mnoha evropských jazyků a popularitu získaly zejména v Německu.

Recenze v médiích

Magda de Bruin Hüblová: ’t Hart, Maarten: Osud tažných ptáků, iLiteratura, 29.3.2019

Literárně hodnotný bestseller… Příběh samotáře, který ztratil matku… Součást literárního kánonu… Anekdotický realismus… Citlivá analýza samoty… Oblíbenější u čtenářů než u kritiky… Hledání svobody – z dosahu rodiny a náboženství… Tvorba Maartena ’t Harta má nadšené příznivce i zavilé odpůrce. Svým nejúspěšnějším románem Osud tažných ptáků zkouší autor štěstí u českých čtenářů už podruhé. Podaří se mu tentokrát uspět?

Denisa Dvořáková: Maarten ‚t Hart – Osud tažných ptáků, topvip.cz, 14.2.2019

(...) Cit pro atmosféru, jemné psychologické postřehy a intenzivní dramatické scény zajistily ‚t Hartově autobiografickému románu přízeň čtenářů. Osud tažných ptáků byl zařazen mezi školní četbu, přeložen do osmi jazyků a zfilmován se slavným Jeroenem Krabbém v hlavní roli. (...) ’t Hartův román je především o hledání blízkosti a porozumění, které plachý single bolestně postrádá.

Obálka knihy Kniha Prachu 1 Obálka knihy Kouzelníci z pradávna Obálka knihy Tango pod Hradem Obálka knihy Sedm let v Africe Obálka knihy Mapa kostí Obálka knihy Grófka Obálka knihy Legenda o jazyku. Nepomucký 1972 Obálka knihy Osud tažných ptáků Obálka knihy Nacisté v Tibetu Obálka knihy Lži se mnou Obálka knihy Obchodníci se strachem Obálka knihy Deník šílené markraběnky Obálka knihy Robot v divočině Obálka knihy Čarodějčin syn Obálka knihy Příběhostroj

Český rozhlas Dvojka Regionální deník TV Magazín Městská knihovna v Praze  u(p)m  Kosmas