15 hitů podzimní sezóny
od 18/10/2018 ve vašem knihkupectví

Stávám se sám sebou /
Vzpomínky terapeuta

18/10/2018

Celosvětově uznávaný psychiatr a romanopisec Irvin D. Yalom ve svých pamětech odkrývá celý svůj bohatý a pozoruhodný život. Představuje v nich své úspěchy, ale i jistá selhání, více než šedesátiletý vztah s milovanou Marylin, profesní i rodinný život a přátele nejen z řad slavných osobností psychiatrie. Dává též nahlédnout do pozadí vzniku svých slavných románů a povídek. Kniha je plná živých příběhů z jeho osobního života i z terapie, které se navzdory svému věku stále věnuje, a hlubokých reflexí, takže se mimoděk stává jeho posledním velkým románem.

vázaná, 336 stran
nakladatelství Portál

Autor: Irvin D. Yalom

Irvin D. YalomAmerický psychiatr a spisovatel Irvin D. Yalom (1931) je emeritním profesorem psychiatrie na Stanfordské univerzitě. Je představitelem tzv. existenciální psychoterapie a vedle knih o psychologii napsal i řadu beletristických bestsellerů.

Ve své psychoterapeutické praxi se proslavil schopností ponořit se do životů jiných a vnímat je s hlubokou empatií. Opravdový vztah s klientem je jeho základní inspirací a tematickou linkou všech jeho knih. Yalomova románová prvotina Každý den o trochu blíž (Everyday Gets a Little Closer) je literárním experimentem. Přiměl klientku, aby o průběhu terapie psala knihu, a sám souběžně zaznamenával vlastní pohled na léčbu, aby pak oba texty spojil v jednu knihu.

Ať už se zabýval slavnými filozofy v románové trilogii (Když Nietzsche plakal, Léčba Schopenhauerem, Problém Spinoza), nebo příběhy obyčejných klientů v terapii (Lži na pohovce, Láska a její kat, Máma a smysl života, Hovory k sobě), podařilo se mu v nich jedinečně spojit lásku k literatuře a znalosti psychologie, o čemž svědčí nejen miliony prodaných výtisků a překlady do více jak dvaceti jazyků, ale i řada ocenění. Příběhy klientů jsou i nosným prvkem v jeho publikacích věnovaných psychologii (Pohled do slunce, Chvála psychoterapie, Teorie a praxe skupinové psychoterapie aj.)

Memoáry Stávám se sám sebou jsou plné živých příběhů z jeho osobního života i z terapie, které se navzdory svému věku stále věnuje, a hlubokých reflexí, takže se mimoděk stávají jeho posledním velkým románem.

Recenze v médiích

Jan Lukavec: Yalom, Irvin D.: Stávám se sám sebou, iLiteratura, 17.10.2018

Především intelektuální autobiografie mísí sofistikované detaily terapeutické teorie se sentimentalitou a otevřeností k dědictví klasické filozofie a ke krásné literatuře.

Obálka knihy Aristokratka a vlna zločinnosti na zámku Kostka Obálka knihy Tíživá láska Obálka knihy Tiché lži Obálka knihy Jiný TGM Obálka knihy Zdivočelé Sudety Obálka knihy Za oponou války Obálka knihy Vzduch je naše moře Obálka knihy Klub vrahů Obálka knihy Krvavá zima Obálka knihy K otevřenému nebi Obálka knihy Neboj se vrátit domů Obálka knihy Stávám se sám sebou Obálka knihy Hod mrtvou labutí Obálka knihy Strážci světla Obálka knihy Profesor Astrokocour: Křížem krážem lidským tělem

Český rozhlas Dvojka Regionální deník TV Magazín Městská knihovna v Praze  u(p)m  Kosmas