15 hitů podzimní sezóny
od 18/10/2018 ve vašem knihkupectví

Jiný TGM

18/10/2018

Masaryk pro 20. 21. století

Masarykův plastický obraz pojmenovává jeho imponující vlastnosti a polemicky se vyrovnává s jeho omyly. Líčí prezidenta Masaryka jako ideového rváče na cestě za vizemi, o jejichž mravní oprávněnosti je přesvědčen. Výsledkem zápasů je sporné pozitivní dílo: stát, o kterém snily generace předků. Zároveň zakladatel paradoxně zatížil stát břemeny, která se časem ukázala neúnosná. Jiný TGM je pro všechny, kdo přemýšlejí o české provinčnosti demokracii a o tom, jak ji udržet. Zároveň přináší víc života a pochybností než pomníků a svatých obrázků.

vázaná, 424 stran
nakladatelství Paseka

Tuto knihu můžete zakoupit také v elektronické verzi.

Autor: Pavel Kosatík

Pavel KosatíkSpisovatel a scenárista Pavel Kosatík (1962) je autorem řady monografií význačných osobností české historie a kultury (například Olga Havlová, Pavel Kohout, Ferdinand Peroutka, Přemysl Pitter, Pavel Tigrid, Jarmila Novotná), televizních scénářů a originálních sond do české historie, jako jsou knihy České snění (2010) nebo České okamžiky (2011). Bestsellerem se stala i Sběrná kniha (2017), jeho knižní rozhovor s Helenou Třeštíkovou. Získal mnohá ocenění, mj. Cenu Toma Stopparda (2001) či Cenu Ferdinanda Peroutky (2009).

http://kosatik.eu/

Recenze v médiích

Šárka Šudrychová: Jiný T.G.M, lidovky.cz, 5.11.2018

Dalším životopisem, který si jistě zaslouží pozornost je Jiný T.G.M. od Pavla Kosatíka. Cílem životopisu je představit prvního československého prezidenta ve světle 21. století. Věnuje se jeho imponujícím vlastnostem i omylům, líčí jej jako ideového rváče na cestě za vizemi, a především přibližuje ty informace, které mají vztah k současné době. Biografii s jednoduchým, avšak nápaditým, grafickým bílo-červeným zpracováním přichystalo nakladatelství Paseka

Jan Lukavec: Jak přeškrtnout TGM, RESPEKT, 29.10.2018

(...) Právě o zakladateli Československa je jeho nová kniha Jiný TGM – a ani tady nejde o pohled přehnaně uctivý. Snaží se hledat méně dokonalou tvář politika a muže, o kterém dobové publikace psaly, že je národním světcem. Nicméně pokud je někde opravdu příkrý, pak tehdy, když mluví o naší době - a stejně tak o Masarykových současnících a naplnění jeho odkazu. Kosatík jej líčí jako statečného a odhodlaného muže pevné vůle, přitom až bezohledného k sobě a často i k lidem v okolí, bez dlouhodobých přátel či rovnocenných spolupracovníků, protože v dosahu jeho aury nebylo místo pro jinou silnou osobnost. Masaryk je pro autora mužem, který zasvětil život tvrdé práci, při níž byl veden přesvědčením, že je vyvolen Prozřetelností, což byla podle jeho chápání vnitřní síla, která člověka vede, pomáhá mu najít a udržet v životě správný směr.

Obálka knihy Aristokratka a vlna zločinnosti na zámku Kostka Obálka knihy Tíživá láska Obálka knihy Tiché lži Obálka knihy Jiný TGM Obálka knihy Zdivočelé Sudety Obálka knihy Za oponou války Obálka knihy Vzduch je naše moře Obálka knihy Klub vrahů Obálka knihy Krvavá zima Obálka knihy K otevřenému nebi Obálka knihy Neboj se vrátit domů Obálka knihy Stávám se sám sebou Obálka knihy Hod mrtvou labutí Obálka knihy Strážci světla Obálka knihy Profesor Astrokocour: Křížem krážem lidským tělem

Český rozhlas Dvojka Regionální deník TV Magazín Městská knihovna v Praze  u(p)m  Kosmas