15 hitů jarní sezóny
od 15/03/2018 ve vašem knihkupectví

Z lásky k Praze

15/03/2018

Čtivě napsaná autobiografie Gena Deitche o neuvěřitelných osudových zvratech významného amerického filmaře, který spoluutvářel československé dějiny animovaného filmu. Gene Deitch, držitel Oskara za animovaný film z roku 1961, byl v roce 1959 vyslán proti své vůli do Prahy navázat kontakt s československými animátory. Vymínil si, že v komunistické zemi nezůstane více než 10 dní, ale osudové setkání s producentkou studia Bratři v triku Zdenkou Najmanovou protáhlo jeho pobyt v Praze až do dnešních dnů.
Díky Deitchovým vazbám se v Československu vyráběly animované filmy, které se brzy proslavily po celém světě. Málokdo ví, že seriál Tom a Jerry nebo některé díly Pepka námořníka se vyráběly v Praze. Vtipný nadhled Gena Deitche na realitu komunistického Československa se vyhýbá zavedeným klišé, aniž by přitom realitu jakkoliv přikrášlovaly. Zajímavé je bezpochyby i líčení historek s významnými osobnostmi pražské Kampy a světa animovaného filmu Jiřím Trnkou, Jiřím Brdečkou nebo Janem Werichem. Významnou součástí knihy jsou i poprvé uveřejněné Trnkovy návrhy postav k animovanému filmu Hobit, který měl Deitch točit v Praze v době, kdy Tolkienovo dílo bylo ještě zcela neznámé.

vázaná, 352 stran
nakladatelství Garamond

Autor: Gene Deitch

Gene Deitch (*1924) - americký režisér a scénárista animovaných filmů, držitel Oscara za animaci, se narodil v Chicagu, vyrůstal v Hollywoodu, etabloval se v New Yorku a proslavil se v Praze. Svůj první film natočil již ve třinácti letech. Jako animátor studia UPA získal na přelomu 40. -50. let 20. století dvakrát Zlatou medaili New York Art Directors Club za nejlepší televizní reklamu, jeho televizní reklamy se jako vůbec první dostaly do Muzea moderního umění v New Yorku.
Od roku 1955 pracoval pro studio Terrytoons spadající pod společnost 20th CenturyFox, kde vytvořil známé postavičky John Doormat, Clint Clobber, Gaston Le Crayon, Sidney a Foofle. Pro Terrytoons vytvořil i první animovaný seriál určený pro televizní vysílání – Tom Terrific. Jeho animovaný film Sidney’s Family Tree byl v roce 1958 nominovaný na Oscara.
V roce 1958 si v New Yorku založil vlastní studio Gene Deitch Associates, Inc. Nabídka zajímavé práce od společnosti Rembrandt Films producenta Willliama L. Snydera přivedla Deitche roku 1959 do Prahy, kde se o rok později kvůli osudové lásce usadil natrvalo. V československé koprodukci natočil protiválečný film Munro, který v roce 1961 získal Oscara za animaci. V období mezi lety 1968-1993 pracoval jako animátor pro produkční společnost Weston Woods.
Ve spolupráci s českými animátory Deitch natočil pro společnost MGM dvanáct dílů seriálu Tom a Jerry a pro King Features některé příběhy Pepka námořníka. Převedl na plátno slavné obrázkové knihy Maurice Sendaka Tam, kde žijí divočiny a V noční kuchyni, zfilmoval i díla Isaaca Bashevise Singera, Tomiho Ungerea a dalších význačných autorů a ilustrátorů dětských knížek.
Na bázi původní figurky zvané Foofle vytvořil postavu Nudnik, která sehrávala hlavní roli v animovaném filmu Zde je Nudnik, jež byl spolu s dalším Deitchovým snímkem Jak zabránit přátelství v roce 1964 nominován na Oscara. Film Obři z roku 1969 byl na dvacet let v Československu zakázán za svoji kritiku sovětské invaze. V roce 1994 se objevil ve vedlejší roli v českém filmu Víta Olmera Ještě větší blbec, než jsme doufali. Natočil více než 70 animovaných filmů a 7 televizních animovaných seriálů. V roce 2004 obdržel za celoživotní dílo cenu Annie Winsor McCay Award.
Z prvního manželství má v USA tři syny – Kima, Simona a Setha. Podruhé se oženil v roce 1964 s animátorkou Zdenkou Najmanovou, žijí spolu v Praze.

Obálka knihy Dívka, která upíjela měsíc Obálka knihy Geniální přítelkyně 4 - Příběh ztracené holčičky Obálka knihy Gentleman v Moskvě Obálka knihy Hřbitov nevěst Obálka knihy Pecková: Dítě štěstěny Obálka knihy Příběhy Corsa rosa Obálka knihy Falešné hranice Obálka knihy Kepler62: Pozvánka Obálka knihy Mezi krásou a ošklivostí Obálka knihy Raději zešílet v divočině Obálka knihy Nádherná kacířství Obálka knihy Sestra smrt Obálka knihy Stín Obálka knihy Biblické příběhy pro nevěřící děti Obálka knihy Z lásky k Praze

Český rozhlas Dvojka Regionální deník TV Magazín Městská knihovna v Praze  Kosmas