15 hitů jarní sezóny
od 16/3/2017 ve vašem knihkupectví

Čas mého života

16/3/2017

Autobiografie z pera autora Tří mužů ve člunu a na toulkách, kterou Jerome K. Jerome vydal v roce 1926, pouhý rok před svou smrtí. Svým typickým duchaplným, výstižným stylem a zároveň bez servítků se vrací do krásných i krušných časů svého dětství a dospívání, k rodičům a smutku z jejich ztráty. Vzpomínky na chudobu a výchovu ve viktoriánské Anglii a v poměrně vypjatém náboženském duchu střídají historky o prvních krocích ke spisovatelské slávě, následných úspěších i potížích s kritikou, divadlem a tehdejšími nepříliš přívětivými zákonitostmi nakladatelského světa. Komentáře neujdou ani autorovi slavní kolegové, Amerika a cesty po Evropě, které si mohl dovolit, když konečně prorazil, a které ho poté inspirovaly k dalším dílům. Důležitým milníkem v Jeromově životě byla i první světová válka a jeho působení coby řidiče sanitky a laického zdravotníka, s níž poté souvisí i jeho úvahy o životě, víře a morálních postojích. Českým čtenářům, kteří zatím Jeroma K. Jeroma znají převážně jen jako slavné jméno, nabízí tato kniha pohled do časů a života vskutku pozoruhodného člověka.

14. června 2017 uplyne od smrti anglického spisovatele Jeroma Klapky Jeroma 90 let. Do literatury se nezapomenutelně zapsal vtipným vyprávěním o plavbě tří mladíků po řece Temži – Tři muži ve člunu, ( o psu nemluvě), na které volně navázal knihou z cesty po Německu – Tři muži na toulkách. Jerome Klapka Jerome to neměl v životě lehké a na literární úspěch si musel počkat až do třiceti let. Ostatně mnohé o tomto zajímavém spisovateli i o době, v níž žil, se čtenáři dozvědí z jeho životopisu Čas mého života, který česky vychází poprvé.

vázaná, 256 stran
nakladatelství Vyšehrad

Tuto knihu můžete zakoupit také v elektronické verzi za 180 Kč.

Autor: Jerome Klapka Jerome

Jerome Klapka JeromeAnglický spisovatel a redaktor, známý zejména pro své humoristické povídky a cestopisy. Nejznámějším dílem jsou Tři muži ve člunu a volné pokračování Tři muži na toulkách. Jeho německý životopisec Walter Gutkess uvádí, že napsal 49 knižních titulů a divadelních her.

Recenze v médiích

Ladislav Nagy: Jeromeho cesta ke slávě byla typicky viktoriánská, Hospodářské noviny, 13.6.2017

Zajímavou životní cestu napříč vrstvami viktoriánské společnosti zachycuje nedávno v češtině vydaný životopis Čas mého života od anglického spisovatele Jeromeho Klapky Jeromeho. Autorův čas se naplnil před devadesáti lety, 14. června 1927. Už na přelomu devatenáctého a dvacátého století byl Jerome Klapka Jerome renomovaný autor, a především velice zdatný cestovatel. Projel Spojené státy i prakticky celou Evropu, viděl, jak se mění, zachytil nástup nových druhů zábavy a rozptýlení – skvělé jsou pasáže o lyžování ve Švýcarsku – a své postřehy předkládá s nezaměnitelným šarmem.

Petra Smítalová: RECENZE: Memoáry Jeroma Klapky Jeroma dokazují, že i humorista musí občas zvážnit, lidovky.cz, 1.5.2017

Alkohol ano, sex ne. V češtině poprvé vyšly memoáry Jeroma Klapky Jeroma z roku 1926. Autor Tří mužů ve člunu v nich mísí suchý anglický humor s úvahami o rasismu, ženské emancipaci, válečných hrůzách, vztazích i víře. Memoáry Čas mého života Jerome Klapka Jerome vydal v roce 1926, tedy rok před smrtí, kdy se už potýkal se zdravotními problémy. Vše nasvědčuje tomu, že chtěl, aby alespoň jeho poslední řádky zlomily ono prokletí „autora Tří mužů ve člunu“. Zmíněná marketingová vábnička vyjímající se snad na každé obálce knihy, která vyšla po jeho čtenářsky veleúspěšném příběhu tří kamarádů plavících se po řece Temži, mu totiž dost hýbala žlučí.

Škatulka lehkovážného humoristy, od nějž nelze čekat hodnotnou literaturu, mu nedělala žádnou radost. Memoáry dokazují, že nebyl jen vypravěčem vtipných historek, ale i vnímavým komentátorem doby a hloubavým pozorovatelem lidské povahy.

(dts): Klapka Jerome uměl bavit, Ústecký deník, 22.3.2017

K 90. výročí úmrtí klasika britské humoristické prózy vydal Vyšehrad poprvé česky okouzlující paměti autora nesmrtelných Tří mužů ve člunu J. Klapky Jerome „Čas mého života“. (...) Co ale o něm a jeho době víme? „Pokud si představujete, že se narodil do středostavovské rodiny, napsal Tři muže ve člunu, zbohatl, nabyl slávy a umřel, čeká vás jízda, po níž budete civět,“ píše v předmluvě britský spisovatel J. Connolly. Memoáry s bohatou obrazovou přílohou k výročí úmrtí autora vyšly v překladu M. Žáčka prvně česky teď na Velký knižní čtvrtek.

Aleš Palán: Jeden muž na toulkách, ego!, 17.3.2017

(...) Podstatnou část svých vzpomínek věnuje Jerome celkem pochopitelně dětství. Před čtenářem ožívá zavátý svět, ve kterém na ulice vyjíždějí první bicykly a veřejnost diskutuje, zda je etické, aby je sedlaly dámy. „Líbilo by se vám, kdyby vaše sestra ukazovala nohy? Ano, nebo ne?“ – to byl dotaz, kterému nešlo uniknout. Pokroku ale také ne, takže dámy bicykly stejně osedlaly a malý Jerome se mohl poohlížet po dalších dobrodružstvích. Své vzpomínky, které napsal rok před smrtí, ladil humorista převážně nostalgicky – a řekněme trochu státotvorně. Nitro autorovo se před čtenářem neodhalí, pisatel se ale setká s řadou zajímavých osobností, umí si všímat a svižně o tom psát. Taková potulka rozhodně stojí za to.

František Cinger: Patnáctka titulů Velkého knižního čtvrtka nabízí romány i životopisy: Vyniká Jerome Klapka Jerome, novinky.cz, 16.3.2017

(...) Je to zdánlivě obyčejné vyprávění o rodině, v níž otec byl majitelem uhelných dolů. Matka pocházela z Walesu a byla dcerou advokáta. Čtenář se vrací do let, kdy byl v Londýně nejrychlejším prostředkem dvoukolový kočár. (...) Život nebyl jedna nekonečná pranice, píše autor, byl v něm čas na sebeúctu, na zdvořilost.

Jaroslav Totušek: VELKÝ KNIŽNÍ ČTVRTEK: Čas mého života. Autor Tři mužů ve člunu tak, jak ho neznáte Zdroj: http://www.lidovky.cz/velky-knizni-ctvrtek-cas-meho-zivota-autor-tri-muzu-ve-clunu-tak-jak-ho-neznate-gca-/kul, lidovky.cz, 1.3.2017

(...) Ve své autobiografii komediální klasik upřímně vypráví příběh svého života - od kruté výchovy a dospívání ve viktoriánské anglii až k prvním spisovatelským krokům a literární slávě. To ovšem neznamená, že by autor opustil humor dočista - Jerome Klapka Jerome ví, kdy zlehčit a umí se zasmát i sám sobě. Kniha je unikátní a čtivou zpovědí spisovatele, který byl natolik šokován válkou, že po druhé světové už žádný humoristický román nenapsal.

Obálka knihy Letní host Obálka knihy Ach, ty Češky! Obálka knihy Ve světle nebo ve stínu Obálka knihy Múza Obálka knihy Kniha zrcadel Obálka knihy Každý má svou lajnu Obálka knihy Apollinaire Obálka knihy Marie a Magdalény Obálka knihy Čas mého života Obálka knihy 55 minut mezi životem a smrtí Obálka knihy Ďábel v Bílém městě Obálka knihy Stockholm - Přísně tajné Obálka knihy Skleněný zámek Obálka knihy Můj dědeček by mě popravil Obálka knihy Krkonoše. Karkonosze. Riesengebirge.

Český rozhlas Dvojka Regionální deník TV Magazín Městská knihovna v Praze  Kosmas