Ochlazení - Velký knižní čtvrtek
14 hitů jarní sezóny
od 17/03/2016 ve vašem knihkupectví

Ochlazení /
Špionážní thriller z blízké budoucnosti

17/03/2016

Titul Ochlazení, sci-fi thriller z blízké budoucnosti, není míněn pouze v přeneseném smyslu – v tomto případě se ochlazují vztahy mezi Ruskem, Evropskou unií a NATO –, ale i doslovně. Rusko přestává Evropě dodávat ropu a plyn.
Příběh vypravěče K., který ve službách české zpravodajské služby začíná svou pouť v Bělorusku v kapitole uvozené slovem Proměna, pokračuje obloukem přes Čechy (Zámek), Ameriku a Izrael (Amerika) a končí v Rusku (Proces). Odkaz na dílo Franze Kafky má své opodstatnění. Svět kafkovských hrdinů není úplně odlišný: nejistota je součástí nejen jejich okolí, ale i jejich vnitřního ustrojení.
V prostředí současných zpravodajců, bývalých operativců ministerstva vnitra a spolupracovníků KGB z doby normalizace či samotných agentů KGB si vypravěč nemůže být ničím jistý, je neustále v ohrožení života. Musí jednat rozhodně, odhadovat přesně situaci a pečlivě promýšlet každý další krok. Současně však žije v přízračném světě zrcadel, v němž nikdo nedůvěřuje nikomu, ba ani sobě samému, jak káže zásada zpravodajské práce.
Na začátku románu ruské tanky potlačí v Bělorusku, bojujícím za demokracii, jak lidská práva, tak „kontrarevoluci“. Tato událost, která má mnohé shodné rysy s rokem 1968 v Československu i s následnou normalizací, k nimž se autor v retrospektivě vrací, přerůstá v mrazivý, děsivý příběh. Nadějí zůstává jen láska, bezpodmínečná, nic neočekávající.
Nové vydání románu Michaela Žantovského Ochlazení nelze nazvat doslovně „špionážním thrillerem z blízké budoucnosti“, jak uvádí podtitul knihy. Ochlazení je už dnes svým způsobem thrillerem z horké současnosti. Sám autor pak nové vydání tohoto románu mírně upravil a také doplnil osobně laděným doslovem.

brožovaná, 384 stran
nakladatelství Prostor

Tuto knihu můžete zakoupit také v elektronické verzi za 174 Kč.

Autor: Michael Žantovský

Autor, překladatel, textař, novinář, diplomat a politik Michael Žantovský vystudoval psychologii na Karlově univerzitě a McGill University v Montrealu a působil jako vědecký pracovník ve Výzkumném ústavu psychiatrickém v Praze. Přeložil do češtiny více než padesát děl moderní anglo-americké prózy, poezie a dramatu. Přispíval do samizdatového tisku, od roku 1988 byl pražským dopisovatelem agentury Reuters. Napsal též knihu o životě a díle Woodyho Allena a psal písňové texty pro Pavla Bobka, Petra Nováka, Karla Zicha a řadu dalších rockových hudebníků. Je autorem životopisu zesnulého prezidenta HAVEL, který vyšel v češtině, angličtině a dalších jazycích v roce 2014. V listopadu 1989 spoluzakládal Občanské fórum a v prosinci 1989 se stal jeho tiskovým mluvčím. V lednu 1990 se stal tiskovým tajemníkem a mluvčím prezidenta Václava Havla. Byl také politickým koordinátorem kanceláře prezidenta. V letech 1996-2002 byl senátorem Parlamentu ČR a předsedou senátního Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost. V letech 1997 a 2001-2 byl předsedou Občanské demokratické aliance. Působil jako velvyslanec České republiky ve Spojeném království, v Izraeli a Spojených státech amerických. V současné době je ředitelem Knihovny Václava Havla, předsedou správní rady Aspen Institute Prague, členem programové rady konference Forum 2000 a členem správní rady newyorské Václav Havel Library Foundation.

Recenze v médiích

Štěpán Kučera: Michael Žantovský: Ochlazení, PRÁVO, 7.4.2016

Román z roku 2008 (tehdy vydaný pod pseudonymem Daniel Wolf) vzhlíží ke studenoválečným špionážním knihám Johna le Carrého, funkčně odkazuje k Franzi Kafkovi a předkládá vděčné narážky na tuzemské osobnosti od Jana Drdy po Karla Schwarzenberga. Předpovídá energetickou krizi způsobenou přerušením dodávek ruského plynu Evropě (která nastala pár týdnů po prvním vydání knihy) i současný konflikt na Ukrajině (ač ho umisťuje do Běloruska) a ústy svých postav klade podstatné otázky o úloze EU či NATO.

(red): Rusko versus Západ... a velká zima, Ústecký deník, 23.3.2016

Co by se stalo, kdyby neshody mezi EU a Ruskem přerostly v opravdovou studenou válku? Kdyby české podniky zůstaly bez energie a domácnosti bez tepla? Knihu o tom vydalo nakladatelství Prostor. (...) Hrdina i vypravěč Ochlazení, český vyzvědač Josef K., působí pod krytím kulturního atašé na českém velvyslanectví v Minsku. Zde je zatčen a eskortován za hranice. Paralela s Kafkou je zřejmá. Agentova pouť pokračuje z Běloruska obloukem přes Čechy (Zámek), Ameriku i Izrael (Amerika) a končí v Rusku (Proces). Svět kafkovských hrdinů není odlišný: Nejistota je součástí jejich okolí i vnitřního ustrojení. V prostředí současných zpravodajců, ex operativců ministerstva vnitra a spolupracovníků KGB z doby normalizace či agentů KGB je vypravěč v ohrožení života. Zde Žantovský výtečně zúročil své znalosti světa špionáže.

Alena Slezáková: Žantovského kafkovská variace: ať Evropa zmrzne, MF DNES, 19.3.2016

(...) Michaelu Žantovskému se podařilo napsat špionážní román, který snese srovnání s obdobnými světovými tituly žánru (snad jen pasáže věnované psychologii jsou příliš silným náporem na čtenářovy nervy). Nevystupují tu andělé ani ďáblové, ani ten ruský prezident není bestií v Satanově kůži, třebaže vyzývá spoluobčany, aby ze svého středu vyloučili všechny, kdož podlehli „nákaze kosmopolitismu, měšťáctví a hrabivosti“. V perfektně vystavěném a kultivovaně psaném příběhu zaujmou i detaily – jizlivé narážky na politickou korektnost či úvahy o tom, jaký smysl má lidem v totalitních státech slibovat z vnějšku něco, co nelze splnit. Stojí to za zamyšlení. Žantovský Ochlazení poprvé vydal na sklonku roku 2008 a jako tehdejší diplomat se kryl pseudonymem Daniel Wolf. Vývoj následujících let ještě dodal knize na aktuálnosti. Snad jeden citát postačí: „Ti hoši z Východu mají totiž pořád za co bojovat. Na Lenina už sice nevěří, ale na matičku Rus ano, a na zkaženost Západu a taky na všechnu tu ropu a plyn, co mají pod prdelí.“

Daniel Konrád: JMENUJI SE K., JOSEF K., Hospodářské noviny, 17.3.2016

(...) O téměř čtyřsetstránkové knize hovoří jako o „vedlejším produktu diplomacie“, v níž člověk přes den pracuje a v noci „odreagovává noční můry“. Ty v knize plné kafkovských narážek prožívá i pracovník české rozvědky Josef K., padesátník s nadváhou, jemuž nevadí změna jako spíš to, že už k životním změnám cítí lhostejnost. (...) Michael Žantovský nechce spekulovat, zda se naplní ještě některý z katastrofických scénářů jeho románu, přestože obraz „běženců s kufry, batohy a ranci“ v Berlíně působí aktuálně. Kniha Ochlazení, na jejíchž stránkách figurují ruští špioni v Praze, nicméně nyní podruhé vychází v době, kdy se čím dál častěji hovoří právě o aktivitách ruské rozvědky v Česku. Že by téma na druhý díl? „Už se na něm pracuje,“ odvětí autor.

Obálka knihy Bůh v troskách Obálka knihy Ochlazení Obálka knihy Měsíc nad Soho Obálka knihy Provazochodkyně Obálka knihy Amatér Obálka knihy Stopy v oblacích Obálka knihy Chomejní, Sade a já Obálka knihy Létala jsem za sluncem Obálka knihy 7x ve vedlejší úloze Obálka knihy Ratajský les Obálka knihy Jerúldelger Obálka knihy Sítě Obálka knihy Válka proti Superkrávám Obálka knihy Čuníkův supertajný deník

Kosmas Radiožurnál Regionální deník TV Magazín TURNER - Public Relation & Communication Městská knihovna v Praze