Povolání režisér

Povolání režisér

10/10/2013

Autor: Miloš Forman, Bohdan Sláma

Nakladatel: Prostor

Anotace

Rozhovor, který v létě roku 2012 vedl Bohdan Sláma s Milošem Formanem, se dotýká podstaty práce režiséra a scenáristy. Legendární filmový režisér v něm odkrývá cesty, které ho přivedly až na samotný vrchol toho, co lze v tomto oboru dosáhnout, a díky citlivému tazateli neopomíjí žádnou z filmových disciplín. V zaujaté debatě se čtenář dozví o hledání námětů, psaní scénáře, kritériích používaných při výběru herců, zákulisí jednání s producenty, ale i odborná fakta týkající se používání kamer, svícení, sestavování dialogů i detailní popisy provedení jednotlivých scén. Text se svým zaměřením výrazně odlišuje od dosud vydaných rozhovorů či biografií Miloše Formana, je určen pro zájemce o filmové umění, může však oslovit i širší veřejnost. Doslov napsal profesor Jan Bernard. Kniha obsahuje též filmografii Miloše Formana i Bohdana Slámy, dále jmenný rejstřík stejně jako rejstřík filmů a filmových postav. Publikace je vybavena bohatým fotografickým materiálem - jednak archivními fotografiemi z natáčení Formanových filmů, jednak aktuálními snímky obou režisérů během jejich setkání a rozhovoru v domě Miloše Formana v americkém Connecticutu.

vázaná, 240 stran

Recenze v médiích

Dialog Forman - Sláma
Tomáš Weiss, KosmasOko, 3.12.2013


Je to kniha o filmu, ne o tom, jak se dělají dvojčata...

Předpokládám, že na začátku knihy byl váš obdiv k režisérovi, který se dostal někam hodně daleko. Jak jste se seznámili a dostali k sobě tak blízko, že bylo možné - předpokládám - mluvit otevřeně a uvolněně?

Nikdy jsem si nedovedl ani představit, že bych se mohl s Milošem Formanem setkat, ale nakonec to bylo docela jednoduché - moje žena redigovala několik knih Martiny Formanové, takže když jsme spolu jeli v prosinci 2008 do New Yorku, domluvily se spolu, že je navštívíme v jejich bytě na pokraji Central Parku, a bylo to velice příjemné setkání. Od té doby jsme se ještě několikrát potkali v Praze, ale nikdy jsme neměli příležitost se pořádně pobavit o filmu, a mně to bylo líto, proto jsem Miloše Formana po několika letech požádal, jestli bych u nich nemohl strávit několik několik dní a popovídat si s ním.
 
Má se čtenář bát,že ho rozhovor dvou režisérů zavede do přílišných, profesně zcela speciálních problémů? Nebo je to vlastně kniha, které se liší od biografických rozhovorů právě tím, že se místo otázek "jak to děláte, ty dvojčata" spíš ptá: "Jak se vám podařilo natočit tuhle scénu tak a tak?"

Úplně původně jsem chtěl z našeho povídání udělat skripta pro studenty FAMU, ale domnívám se, že výsledný text není čistě odborný a snad ani nudný, ale může nastínit zákulisí filmové práce každému, kdo se o film aspoň trochu zajímá. Je pravda, že o výrobu dvojčat jsem se při rozhovoru skutečně nezajímal, zato několik filmových scén jsme pitvali podrobně.
 
Kým je pro vás profesně a lidsky Miloš Forman? V čem by se měl český filmař od něho inspirovat, co by se měl od něj naučit?

Miloš Forman je pro mě jedinečná osobnost v mnoha ohledech. Výrazně ovlivnil českou i světovou filmovou tvorbu, podařilo se mu výrazně uspět u kritiky i u diváků, současně je to moudrý a pokorný a krásný člověk.

Radiožurnál Regionální deník TURNER - Public Relation & CommunicationTV MagazínOk!Městská knihovna v Praze